-
admin posted an update 8 months, 1 week ago
Свети преподобни Йоан ЛествичникSt John Climacus (St John Klimax, St. John of the Ladder, John Sinaites, John Scholasticus)
Преподобный Иоанн Лествичник
ок. 570—603 година
Чества се на 30 март и в Четвъртата неделя от Великия пост
Църковни песнопения
Тропар, гл. 8: С проливане на твоите сълзи
Слез твоих теченьми пустыни безплодное возделал еси,
и иже из глубины воздыханьми во сто трудов уплодоносил еси,
и был еси свтильник вселенней, сияя чудесы, Иоанне отче наш,
моли Христа Бога, спастися душам нашим.Със сълзи си напоявал безплодната пустиня
и с въздишки от дълбините на душата твоите трудове са принесли стократен плод;
бил си светилник на вселената, сияещ с чудеса, отче наш Иоане;
моли Христа Бога да се спасят нашите души.Кондак, глас 1, подобен: Лик ангелский
Плоды присноцветущия от твоея книги принося учения, премудре,
услаждаеши сердца, сим с трезвением внемлющих, блаженне:
лествица бо есть, души возводящая от земли к небесней
и пребывающей славе, верою чтущих тя.Плодове на учения, всякога цветущи, премъдри, като принасяш,
услаждаш сърцата на вникващите в тях трезвено, блажени.
Защото лественицата е за издигащите се души от земята към небето и пребибаващи в слава,
и за почитащите с вяра твоята памет.Друг превод:
С вечноцъфтящи плодове от книгата на твоите поучения, премъдри,
услаждаш сърцата на бодро внимаващите, блажени;
това е стълбица, издигаща душата от земята към небесната и пребъдваща слава
за тези, които с вяра те почитат.Друг кондак. глас 4
На высоте Господь воздержания истинна тя положи, якоже звезду нелестную, святоводящую концы, наставниче Иоанне, отче наш.
Житие на св. преподобни Йоан Лествичник
Манастирът “св. Eкатерина” в Синай (Египет), снимка от “птичи поглед”. Източник:touregypt.net. Не е известно къде се е родил великият подвижник преподобни Йоан. Предполага се, че той бил сириец. Подтикван от любов към Бога, той на седемнадесетгодишна възраст се оттеглил в Синайската планина, където бил постриган за инок. Там живял деветнадесет години под ръководството на благочестив и мъдър старец и след смъртта му се поселил в пустинното място, наречено Тола, също на Синайската планина.
Тук Йоан се предал на постоянна молитва и на пост; проливал сълзи от умиление и съкрушение на сърцето си. Макар от цялата си душа да обикнал самотния и безмълвен живот, той не се отказвал да наставлява тия, които идвали при него за съвет, и дори приел при себе си един ученик на име Мойсей. За Мойсей се разказва едно събитие, което доказва как Бог пази верните Си раби.
Веднъж Мойсей бил на работа далеч от килията, а преподобни Йоан се молел у дома си. След молитвата леко задремал и веднага чува, че някой му говори: “Ти спокойно спиш, а ученикът ти се намира в опасност!” Йоан се събудил, но не знаел къде да намери Мойсей и започнал да се моли за него. Привечер Мойсей се върнал и Йоан го запитал не се ли е случило с него нещо лошо. “Едва не бях затиснат при падането на един голям камък – отговорил Мойсей. – Уморен от работа и от слънчевия пек, аз легнах да си почина на сянка до една надвиснала скала. Веднага ме събуди твоят глас, който ме викаше. Бързо станах и в същото време скалата падна.” Йоан със сълзи благодарил на Господа, Който му известил за опасността на ученика и чул молитвата му.
След дълги години, прекарани в пустинно място, преподобни Йоан, по молба на синайските иноци, се съгласил да бъде игумен на тяхната обител. Той ръководел братята и ги наставлявал на духовен живот и на монашески подвиг.
Неговият голям духовен опит и дълбоката му мъдрост се разкриват в прекрасната му книга “Лествица към рая”, в която той наставлява християните как да устремят мисълта си към Бога и по каква духовна “лествица”, т. е. Стълба на добродетелта, да постигнат християнското съвършенство. По тая книга той е наречен “Лествичник”. Той написал и съчинението “Книга към пастиря”.
Св. Йоан Лествичник умрял в 603 година.
© Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).
Освен на 30 март, Църквата почита богослужебно св. Йоан Синаит и неговата “Лествица” също във възкресния ден на четвъртата седмица на Великия пост. Църквата назидава постещите с примера на свети Иоан Лествичник, облечен, подобно на нас, в немощна плът, но който “с пост, бдение и молитва станал и в тяло като ангел” (тропар на свети Иоан), и изложил в своята “Лествица” опита на своите велики подвизи, за наставление на вървящите по този път. Тази книга, по думите на Църквата, “принася вечноцъфтящи плодове на учение, услаждащо сърцата на внимаващите с трезвение: защото е лествица, възвеждаща душата от земята към небесната и вечна слава.” (кондак на св. Иоан).
По