-
hipo posted an update 8 years, 5 months ago
José Muñoz-Cortes
Мироточивата икона на Св. Богородица Иверска Монреалска
Икона Богородицы Иверская Монреальская, Мироточивая
Празнува се на 11 ноември (24 ноември)
История на иконата
Историята на чудотворната икона е свързана със съдбата на православния чилиец с испански произход Хосе /Йосиф/ Муньос. Муньос живеел в Канада, където работил като преподавател по изкуства, и също така се занимавал с изучаване на иконопис.
През есента на 1982 г. той се отправил, заедно с приятели на поклонническо пътуване до Света Гора, Атон. Той много искал да отиде в манастира на светия Данаил, известен с иконописното си майсторство. По пътя за този манастир те объркали пътя и попаднали в друг манастир – “Рождество Христово”. Монасите ги приели радушно, почерпили ги с чай и ги поканили да разгледат манастирската галерия. “И тук – си спомня Муньос-аз видях иконата, от която сърцето ми сякаш се обърна в гърдите ми.”
Образът на Божията Майка, копие на Иверската Вратарица толкова го поразил, че той започнал да моли монасите да му я продадат. Монасите отказали, но обещали да направят копие на иконата и да го изпратят в Канада.
По време на вечерната литургия в манастира Йосиф се обърнал с гореща молитва към Божията Майка да ги придружи до Америка. След молитвата той почувствал душевно успокоение и увереност, че молбата му ще бъде чута.
На разсъмване, когато Йосиф и неговите спътници се простили с монасите и се отправили към пристана, ги догонил игумена, който държал в ръцете си загърната иконата.
“Божията Майка желае да пътува с вас в Америка – им казал той и категорично отказал предложените пари – за такава светиня не могат да бъдат плащани пари.”
След това приятелите се отправили към Иверския манастир и осветили подарения образ пред чудотворната икона на Вратарица Атонска.
Като се върнал през 1982 г. в Монереал, Йосиф Муньос поставил подарената икона между иконата на света Елисавета и ковчеже с мощи на светци от Киевско-Печорската лавра. Всяка нощ, в продължение на 3 седмици той четял акатист на Пресвета Богородица пред иконата.
На 24 ноември 1982 г. през нощта, той се събудил от силно благоухание и помислил, че то идва от ковчежето с мощите. Но когато огледал Атонската икона разбрал, че се е случило нещо удивително – тя цялата била покрита с благоуханно миро.
Занесли иконата в църква, и по време на литургията от ръцете на Иисус започнали да се стичат струйки миро. Оттогава иконата постоянно мироточила с изключение на Страстната седмица. Мироточенето идвало от три места на иконата – от ръцете на Божията Майка и на Иисус или от звездата на дясното рамо на Богородица.
Йосиф Муньос започнал да обикаля с чудотворната мироточива икона в православния свят – в църкви в Америка, Европа, Австралия и Нова Зенландия, вкл. и в България. И навсякъде чудотворната икона излъчвала умиротворение и любов и се извършвали многочислени чудотворни изцеления.
Мирото обикновено започвало да изтича по време на молитва или след това, в различно количество в зависимост от събитията или усърдието на молещите се. Понякога то изтичало толкова обилно, че излизало извън защитното стъкло и потичало по рамката и поставката на иконата. Това се случвало на големи празници, особено на празника на Успение на Божията Майка на 15 август.
Имало случаи, в които след прекратяване на мироточенето, то започвало отново по неочакван начин. Така например, при посещението на иконата в Бостънския манастир, мирото изтичало на обилни потоци, но след това спряло, когато иконата била пренесена в близък храм. При връщането и обратно в манастира, потока миро се възобновил много силно. В друг случай след раздаване на миро на 850 поклонници иконата пресъхнала, но още на следващия ден, когато я пренесли в друга църква, където я очаквала тълпа от богомолци, тя по чудодеен начин започнала отново да мироточи. Само веднъж се случило иконата да не мироточи за по-дълъг период: през 1983 г в Страстната седмица – от Велики вторник до Велика Събота.
През 1996 г. Йосиф отишъл на Атон, за да се прости с умиращия игумен Климент. Тогава о.Климент му предсказал, че следващата година ще бъде съдбоносна за хранителя на иконата и ще се случат страшни събития.
Преди смъртта си, Йосиф посетил древен манастир на гръцкия остров Андрос, за да се поклони на светините там. Древната икона на Богородица в храма заплакала и от очите и започнало да се стича миро. Това събитие поразило Йосиф и той споделил с неговия спътник:”Отче, предчувствам, че съвсем скоро ще се случи нещо страшно. Не знам какво точно, но го усещам.”
В нощта на 30 срещу 31 октомври 1997 г. хранителя на иконата Йосиф Муньос бил убит при загадъчни обстоятелства, а чудотворната икона на Божията Майка изчезанала безследно.
На погребението на Йосиф Муньос се разнесъл много силен аромат на миро, който бил усетен от всички присъстващи.José Muñoz-Cortes – WikipediaJose (Joseph) Muñoz-Cortes (a privately tonsure monk Ambrose; 13 May 1948, Santiago, Chile – 30/31 October 1997, Athens, Greece) was an Orthodox clergyman, the keeper of the Iveron Icon of Montreal.